Her test için laboratuvara mutlaka aç mı gelmeliyiz ?

 

Hayır, ancak aşağıdaki testlerden birini yaptıracaksanız mutlaka aç olmanız gerekir.

 

10-12 saatlik açlık gerektiren testler ;

 

Lipid parametreleri

Kolesterol

Trigliserid

HDL Kolesterol

LDL Kolesterol

 

8 saatlik açlık gerektiren testler ;  

 

Açlık Kan Şekeri,

B12 vitamini,

AST ve ALT

Demir

ALP

Kan üre azotu

Ürik asit

Bilirubin

Fosfat analizleri

 

15 saatten fazla aç kalmak da test sonuçları açısından hatalara sebep olabilmektedir.

 

Gerekli açlık/tokluk şartlarını sağlayamayan numuneler ancak istemi yapan doktorun isteği ile kabul edilir.

 

Kültür testleri antibiyotik kullanılırken yapılabilir mi ?

 

Antibiyotik kullanımı sonuçları etkiler. Bu nedenle kültür testi için örnek antibiyotiğe başlanmadan önce ve mümkün olduğunca erken alınmalıdır. Eğer başlanmışsa kullanılan antibiyotik ve doz mutlaka laboratuvara bildirilmelidir. Kontrol amacıyla antibiyotik kesildikten 48 saat kültür testinin tekrar yapılması önerilmektedir.

Kültür için idrar ne zaman verilmelidir ?

 

Mümkün olduğunca sabah ilk idrarın verilmesi önerilmektedir. Kültür için idrar miktarı en az 3 ml olmalıdır. İdrar örneği almadan önce idrar yollarının dış kısmı sabunlu su ile ıslatılmış peçete ile silinir, önce su ile sonra kuru peçete ile durulanır. İdrarın ilk kısmı dışarı yapılır ve orta akım idrar steril kaplara alınıp, idrar kabının ağzı kapatılarak 30 dakika içerisinde laboratuvara teslim edilir. Aksi halde kontaminant mikroorganizmalar hızla çoğalarak gerçek etken mikroorganizmanın üremesini baskılar.

 

Pediatrik hastalardan kültür için idrar örneği nasıl alınır ?

 

Hipoalerjenik deriye yapışan plastik torbalar kullanılır. Önce perianal bölge temizlenir, torba deri üzerine yapıştırılır. Torba yapıştırıldığında her 15 dakikada bir kontrol edilir. 45 dakika içersinde idrar toplanamaması durumunda tekrar temizlik yapılarak yeni bir torba bağlanır.

 

Daimi sonda takılmış hastadan idrar örneği nasıl alınır ?

Sondanın üretraya yakın bölümü %70’lik alkol ile temizlenir ve klemplenir. Steril koşullarda temizlenen bu bölgeden enjektör ile idrar alınır. Aspire edilen idrar steril kaba konur. Örnek asla idrar torbasından alınmamalıdır.

 

Balgam kültürü için nelere dikkat edilmelidir ?

Sabah ilk balgamın verilmesi önerilmektedir. Hasta ağzını su ile çalkalamalı, varsa protezi çıkartmalıdır. Derin bir öksürükle tek defada çıkardığı balgam steril kaba alınıp, hemen kapağı kapatılıp 30 dakika içerisinde laboratuvara ulaştırılmalıdır. Aksi halde enzimatik aktivite mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Tükrük hiçbir şekilde kabul edilmez ve değerlendirilmez.

 

Spermiyogram testi için kaç günlük cinsel perhiz gereklidir ?

 

Spermiyogram testi 3-5 günlük cinsel perhiz, yani ilişkisiz bir dönem sonrası yapılmaktadır.  Cinsel perhiz süresine bağlı olarak test sonuçlarında 2 katına varan farklılıklar görülebilir. 10 günü aşan cinsel perhiz de motiliteyi değiştirmektedir Ayrıca doğru sonuca ulaşmak için 1-2 ay ara ile  en az 3 defa tekrarlamak gereklidir.

 

Yirmidört (24) saatlik idrar numunesi nasıl toplanmalıdır ?

 

Hastaya temiz ve en az 3 litrelik bir idrar toplama kabı verilmelidir. Sabah ilk idrar tuvalete yapılır, sonraki tüm idrarlar laboratuardan verilen özel kap içerisinde biriktirilir, sonraki günün ilk idrarı da kap içerisine yapılır, böylece tam 24 saatlik idrar toplanmış olur. Bu süre içinde idrar toplama kabı serin ve ışık görmeyen bir yerde durmalıdır.

 

Kan vermeden önce su içmek test sonuçlarını etkiler mi ?

 

Bir bardaktan daha fazla su içmeyin. Daha fazlası bazı parametreleri etkileyebilir.

Tahlil öncesi her gün kullandığım ilaçlarımı (kalp, tansiyon gibi...) almam sonuçları etkiler mi ?

 

Genellikle etkilemez ama ilaçlarınızı kan verme sonrası almanızı öneriyoruz.